PROJELERİMİZ

“Aşağıda, 2015 yılında bitirdiğimiz yaklaşık 10.000m2’lik endüstriyel tesisin yapım aşamalarını gösteren açıklama ve fotoğrafları görebilirsiniz. Bu kapsamda toplam 150 kişilik saha kadrosu, 8 kişilik teknik ve 3 kişilik idari kadro ile biri uluslararası biri yerel olmak üzere 2 farklı müşavirlik firmasının kontrolörlüğünde tamamladığımız projemizin detaylarını inceleyebilirsiniz.”

1 - Söküm & Yıkım

 

 Burada yıkım işlerinden bazı örnekleri görebilirsiniz. Şantiye koşulları ve bina yerleşimlerinden dolayı yıkım işleri kademeli olarak gerçekleştirilmiştir. Fabrikanın tüm inşaat aşamalarında çalışmaya devam etmesinden dolayı da bütün yıkım ve yeniden yapım işleri aşamalı olarak yapılmıştır.

 

2 - Kazı İşleri

Sürekli ve tekil temellerin kazı işlerinden örnekler… Kazı işleri, bitişik nizamlı binaların varlığından dolayı daha fazla iş güvenliği önlemlerinin alındığı ve daha dikkatli çalışmaların yapıldığı bir süreç olmuştur. Bu çalışmalar kapsamında mevcut altyapı elemanları sökülmüş veya geçici olarak deplase edilmiş ve eski temel sistemleri tamamen temizlenmiştir.

3 - Temel İmalatları

Statik analizler sonucunda temeller için sürekli temel sistemi ağırlıklı olarak tercih edilmiştir. Betonarme kolon dökümleri öncesi koordinat kontrollerinin yapılması, buna göre çelik üstyapı ankrajlarının yerleştirilmesi, beton dökümü, izolasyon işleri, geri dolgu yapılması aşamaları tamamlanmıştır. Son olarak çelik montaj işi öncesinde sıkışma testi sonuçlarına göre zemin betonu uygulamasına geçilmiştir.

4 - Çelik Montajı

Yaklaşık 1200 ton çelik Türkiye’de üretilerek deniz yolu ile Sudan’a gönderilmiştir. Yaklaşık 10.000 m2 kapalı alan oluşturan bu çelik binalar, biten betonarme altyapı işlerini müteakip kurulmuştur. Yine yıkım işlerinde olduğu gibi çelik montajları da aşamalı olarak tamamlanmıştır. Bu kapsamda yaklaşık 5000 m2 kompozit döşeme imalatı da gerçekleştirilmiş olup sürecin hiçbir aşamasında üretim kesintiye uğratılmamıştır.

5 - Duvar & Sıva İşleri

Teknik şartnamede bildirildiği şekilde yapılan tüm duvar imalatlarında solid bloklar kullanılmıştır. Kullanılan malzeme Sudan’da yerel olarak ürettirilmiş, gerekli basınç dayanımı testlerine tabi tutulduktan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Duvar işlerinin tamamlanması ile, çimento esaslı kaba sıva uygulaması yapılmış, iç cephe macunu ve boya ile sonlandırılmıştır.

6 - İzolasyon İşleri

İklimlendirme cihazlarının ve tüm mekanik sistemlerin yer aldığı teraslarda su ve ısıya karşı oldukça yüksek önlemler alınarak izolasyon işleri tamamlanmıştır. Kompozit döşeme üzerine XPS, eğim şapı, poliüretan esaslı su izolasyonu, geotekstil keçe, koruma şapı ve karo mozaik uygulamaları yapılarak teraslar sonlandırılmıştır. Burada PU su izolasyon malzemesi seçilerek Sudan gibi gece gündüz sıcaklık farklarından kaynaklanan termal genleşmelerin etkilerinden uzak kalınmıştır.

7 - Kaplama İşleri

Bu projede cephe ve çatılarda sandviç panel uygulaması yapılmıştır. Panellerin sac kalınlıklarından boya tipinin seçimine kadar birçok noktada oldukça çetin iklim koşulları (UV etkisi, ani ve şiddetli sağanak yağmurlar, çok yüksek sıcaklıklar, kum fırtınaları vs.) ve FM global normları göz önüne alınmıştır.

8 - Zemin Kaplamaları

Zemin kaplaması olarak da yüksek performanslı poliüretan kaplama malzemesi uygulanmıştır. Kullanılan malzeme ile, yoğun bir araç trafiğine ve kimyasal madde etkisine maruz kalacak zeminin yüksek durabiliteye sahip olması hedeflenmiştir. Bina içerisindeki makine yerleşimi ve forklift trafiğine göre farklı renklerde uygulama yapılmıştır.

9 - İnce İşler

Tüm bunların dışında cephede uygulanan bazalt ile duvar kaplaması yapılması, teraslarda karo mozaik uygulamaları, seksiyonel kapılar, yangın kapıları, panjurlu havalandırma kapıları uygulamaları yapılan imalatlara örnek olarak sayılabilir. Özellikle panjurlu havalandırma kapıları DECONS’un kardeş firması olan DEDEM MEKATRONİK’in tesislerinde tasarlanmış ve imal edilmiştir.

10 - Sifonik Sistem

Projede yağmur suyu indirme sistemi olarak sifonik sistem uygulaması yapılmıştır. Sudan’ın iklim koşullarından dolayı işverene özellikle bu sistem tavsiye edilmiş ve uygulanmıştır. Özellikle tasarım aşamasında kum fırtınaları, ani ve şiddetli yağmurlar göz önüne alınarak çalışmalar tamamlanmıştır.

11 - Genel Şantiye Fotoğrafları